Jdi na obsah Jdi na menu
 


schopnosti upírů z TVD

 Vzhled

Navzdory pár odlišnostem vypadají jako lidé, takže se mohou mezi nimi bez problémů pohybovat. Mají bledší pleť, nižší tělesnou teplotu a pomalejší srdeční tep než lidé.
Mají upíří špičáky, které se prodlouží a zostří, když ucítí vůni krve. Když potřebují krev, mají divočejší výraz ve tváří. V seriálu přidali ztmavení očí spolu s malými výraznými žilkami kolem nich.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Krmení
Upíři musí pít krev, aby přežili. Můžou přežívat na zvířecí krvi, ale lidská krev je výživnější a pomáhá jim zlepšit jejich schopnosti. Záleží jen na upírově vůli a velikosti jeho hladu, jestli při krmení způsobí téměř bezbolestně jen dvě malé úhledné ranky nebo úmyslně působí oběti bolest a roztrhá ji na kusy. A taky platí, čím větší hlad, tím divočejší krmení. Proto i v případě, že upírovi záleží na člověku, z kterého se krmí, může se přestat ovládat a oběť usmrtit, když svou potřebu krve dlouho odkládá. Upír se také může krmit z jiného upíra.
Pro člověka je darování krve tím bolestivější a traumatičtější, čím víc se brání nebo je napjatý. Naopak, když je oběť ochotná a klidná, může to být příjemný zážitek pro člověka i upíra. Upíři mohou jíst lidskou stravu bez problémů, ale nemá to pro ně žádnou výživnou hodnotu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Sluneční svit
Upíři mohou vycházet za denního světla, pokud nosí při sobě polodrahokam lapis lazuli. Je znám jako noční kámen a je to ochranný talisman pro upíry. Nejčastěji jej nosí ve formě prstenu nebo jako přívěšek na krku.
 
 
 
 
Prsten bratrů Salvatoru
.
 
 
 
 
 
 
 
 Síla, rychlost a další smysly
Upíři mají velkou sílu a rychlost. Jsou schopni se pohybovat rychleji, než postřehne lidské, a někdy i upírské, oko. Můžou skákat do výšek a přistávat při skoku z výšky jako kočka. S lehkostí zdolávají stěny budov. Těžké objekty nejsou pro ně žádný problém. Čím více lidské krve upír vypije, tím je silnější a rychlejší.
Mají zvýšené smyslové vnímání – ostřejší zrak, schopnost vidět v temnotě (ale potřebují alespoň malý zdroj světla, v úplné tmě jsou stejně slepí jako lidé), vynikající sluch a čich.
Psychické schopnosti
I slabší upíři mají schopnost ovlivňovat lidské myšlenky a podřídit je své vůli, přinutit člověka vidět věci, které nejsou, nebo něco úplně zapomenout. Silnější upíři můžou tohle udělat i slabšímu upírovi. Hodně silný upír může člověka ovládat i na dálku, udělat z něj loutku podle své vůle.
Upíři mohou komunikovat mezi sebou telepaticky. Mohou takto mluvit i lidmi, ale je to vzácné.
Upíři jsou také schopni cítit lidské emoce a číst lidské myšlenky.
(např. Klaus ovlivnil Stafana, aby vypnul svoje emoce)
Další schopnosti
Upíři se můžou změnit do podoby zvířete, ale počet zvířat je omezený. Tahle schopnost je závislá na síle a schopnostech upíra a na tom, kolik pije lidské krve. Stefan má jen jednu další podobu, Damon dvě. Ptačí podoba (v případě Damona je to vrána) je nejčastější, protože poskytuje možnost létání a není nápadná, takže mohou pozorovat lidi bez povšimnutí.
Mají také schopnost ovládat zvířata. Mohou obrátit klidné zvíře v nebezpečnou bestii, která zaútočí na svého majitele.
Silnější upíři mohou také ovládat počasí – zesílit vítr, přivolat sníh, usměrnit blesk.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Slabosti
Bez polodrahokamu lapis lazuli je pro ně smrtící sluneční svělto. Stačí pár vteřin a kůže se spálí. Pro vstup do domu potřebují pozvání. Nemusí je pozvat vlastník domu, ale musí to být živý člověk. Čím silnější upír, tím méně má omezení. Jednou z nich může být překročení tekoucí vody. Slabý upír toho není schopen. Upíři se odráží v zrcadle, nevadí jim kříž, svěcená voda ani česnek.
 
 
 
Isobel umírá, když si strhne náhrdelník s lapis lazuli
 
 
 
 
 
Zabití upíra
Samozřejmě slunečním světlem. Také kůl do srdce nebo odseknutí hlavy. Ale hodně staří a silní upíři mohou přežít útok kůlem do srdce. Upíra může zabít také velmi velká ztráta krve a vyčerpanost.
 
 
 
Elena zachránila Caroline před Damonem, který jí chtěl zabít dřeveným kůlem.
 
 
 
 
Přeměna v upíra
Člověk musí umřít s dostatkem upíří krve ve svém krevním oběhu, aby se po smrti stal upírem. Člověk se probouzí s velkou tohou po lidské krvi, má větší sílu a rychlost, zostřené smysly, které se postupně zeslabují, jak se upírská krev vyplavuje z těla.
 
 
 
 
 
 
 
Spánek
Upíři mohou spát a snít. Potřebují však mnohem méně spánku než lidé.
Třpyt
Upíři se netřpytí. Sorry fanynky Edwarda a spol.
Zdroj: the-vampirediaries.cz
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schopnosti a výhody

 • Ovládání mysli – schopnost kohokoliv k čemukoliv přinutit, či mu pozměnit nebo úplně vymazat jeho vzpomínky u původních upírů neplatí jen na lidi, ale velmi dobře funguje i na upíry. Dokáží i vstoupit do něčích (lidských i upířích) snů či podvědomí a vytvořit či pozměnit je. Nefunguje to, pokud má v sobě daná osoba sporýš.

 

stefan-damon-and-vicki.jpg

 

 • Nesmrtelnost – původní upíři jsou nesmrtelní. Dokáže je zabít pouze dřevo z bílého dubu. Díka z bílého dubu smočená v popelu je pouze neutralizuje.
 • Uzdravování se – původní upír se sám a automaticky velmi rychle zahojí. Ať jde o jakoukoliv ránu, popáleninu či dřevěný kůl v srdci.
   
 • Super-síla – původní upíři jsou mnohem silnější než obyčejní upíři či vlkodlaci v jakékoliv podobě. Svému protivníkovi dokáží urazit hlavu jen pouhým máchnutím ruky.

 

stefan-0.jpg

 

 • Super-rychlost – původní upíři se dokážou pohybovat mnohem rychleji než obyčejní upíři a vlkodlaci.


 • Super-smysly – upíři mají mnohem dokonalejší sluch, ale i zrak či čich.

 

Slabosti a nevýhody

 • Pozvání – ani původní upír nemůže fyzicky překročit práh jakéhokoli obydlí, kde bydlí žijící člověk. Musí být pozván dovnitř a pak už se může kdykoli vrátit bez pozvání. Pokud se upír ocitne uvnitř domu aniž by byl pozván, je dezorientovaný a je nucen ho opustit.

 

elena-damon-and-stefan.jpg

 

 • Slunce – pokud jsou původní upíři vystavení slunečnímu záření, paprsky spalují jejich pokožku. Není jasné, zda je slunce pro ně kvůli jejich rychlé regeneraci smrtelné. I původní využívají jako obranou očarovaný kámen Lapus lazuli.

 

 • Dřevo – ani dřevěný kůl v srdci na ně nemá žádný účinek, pouze je na nějakou dobu neutralizuje.

 

anna-.jpg

 

 • Sporýš – znemožňuje i původním upírům využívat vládání mysli. Stejně tak pálí jejich pokožku, ale opět díky jejich rychlé regeneraci vyprchá, než stihne napáchat vážné škody.


 • Bílý dub – pouze dřevo z bílého dubu může navždy ukončit jejich životy, a tak ho rodina původních upírů spálila do základů. Zbyl tak pouze jediný kolík, který si Mikael nechal pro všechny případy a popel, který zase uschovala skupina čarodějek, a který pokud je nanesen na dýce a vpravena původnímu upírovi do srdce, ho zabije, ale jen do té doby, po kterou v něm dýka zůstane.